Планети

Як відбувається еволюція зірок

Як відомо, – це велетенський розпечений газовий кулю, що знаходиться в стані рівноваги. Всередині цієї кулі відбуваються термоядерні реакції, в результаті яких виробляється енергія випромінюється світло.
Практично любо тіло має свій життєвий цикл. Власне кажучи, світила не виключення. Вони також народжуються і вмирають, як і інші тіла. Правда, життєвий шлях зірок, тобто послідовні зміни протягом всього її життя, дуже довгий. Нижче ми розглянемо основні етапи еволюції зірок.

Проксима Центавра

Стадії еволюції зірок

Основні етапи еволюції зірок, можна сказати, як у всіх в нашій .

З них, головним чином, виділяють:

  • Народження,
  • Молодість,
  • Середній вік,
  • Старість,
  • Смерть.

Але, як і ми відрізняємося один від одного, так і . Під впливом різних факторів їх життєвий шлях у кожного свій. Все як у людей. Нас навіть створила одна природа та сила – сила нашої .

Як з’являються зірки

Спочатку в космічному просторі утворюються величезні газові хмари. Насправді, ці холодні розріджені хмари міжзоряного газу стискаються під силою тяжіння. Так починається процес зоряного формування.

На його кінцевому етапі об’єкт називають протозвездой. Начебто вже і не просто хмара, але ще і не повноцінне світило. Під час стиснення температура таких газових хмар різко збільшується. З-за чого, у свою чергу, всередині них починають відбуватися термоядерні реакції синтезу гелію з водню.

Протозірка

Головна послідовність

Саме в цей час, тобто з початком ядерних процесів, народжується зірка. На даному етапі, найчастіше, вона є представником зірок головної послідовності. Правда, бувають і винятки. Наприклад, субкарлики і коричневі карлики. Вони відрізняються невеликою масою і слабким ядерним синтезом.

Коричневий карлик

Між іншим стадія головної послідовності найдовша в житті світил (близько 90% від загальної тривалості). Решта ж їх етапи існування тривають значно менше. Ймовірно, з цієї причини під переважають зірки, що знаходяться саме на цій стадії розвитку. А ось після неї буде проходити еволюціонування безпосередньо залежить від маси тіла.

Еволюція зір різної маси

Варто відзначити, що зоряні тіла мають різні характеристики.

Низька маса

Якщо початкова маса світила менше 0. 08 сонячної маси, у надрах таких зірок не виникне згоряння водню. Простіше кажучи, у них відсутня ядерний синтез, а енергія виробляється завдяки стиску ядра. Прикладом таких світил є коричневі карлики. Їх кінцевий етап – перетворення в чорний карлик, тобто остиглу зірку, яка не виділяє енергію.

На жаль, така ж доля чекає червоним карликам з подібною масою. Але на відміну від коричневих побратимів, усередині них відбувається горіння водню. Правда, в шаровому джерелі в районі гелиевого ядра водень вже не горить. В результаті світило стискається і нагрівається. Потім настає останній етап еволюції червоного карлика малої маси – вироджена гелієвий карлик. У цей час практично всі зоряне тіло складається з гелію з водневої оболонкою, а рівновага утримується виродженим електронним газом.

Білий карлик

Середня маса

Як виявилося, зоряна еволюція при середній масі тіла проходить по наступному шляху.
Для світил з масою від 0. 5 до 8 сонячних мас шлях один – це перетворення в вуглецево-кисневий білий карлик, який буде складатися з виродженого газу.

Коли у зірок з даними значеннями маси в ядрі закінчується водень (він же спалюється, як ми пам’ятаємо), починається його горіння в шаровому джерелі навколо гелиевого ядра. В результаті світило еволюціонує в стадію червоного гіганта.

Червоний гігант

Правда, процес перевтілення трохи відрізняється при певній вазі. Так, якщо ваговий показник зірки знаходиться в межах від 0. 5 до 3 сонячних мас, то в її ядрі гелій вибухне. Бо в ньому розташовується вироджений газ, відбудеться так звана гелієва спалах.

Масивні зірки

А ось для світил з більшою масою (від 3 до 8 сонячних) гелій буде горіти, але не вибухне. Оскільки газ не встигає виродитися з-за постійної високої ядерної температури. Разом з гелієвим згорянням починається зростання конвективного ядра (тобто області, де відбувається перенесення енергії шляхом перемішування речовин), а навколо нього горить оболонка з водню. Що також призводить до перетворення зірки в червоний гігант.

Конвективна зона

Як відбувається еволюція зірок на останньому етапі

Звичайно, через якийсь час, запаси гелію іссякнут. І він почне згоряти в шаровому джерелі біля ядра. Яке, в свою чергу, буде стискуватися і нагріватися. В цей час воднева оболонка, навпаки, розширюється і охолоджується. Таким чином зірка трансформується з червоного карлика в сверхгигант.
На наступному етапі свого життя в центрах зірок з масою від 0. 5 до 8 сонячних мас утворюється вуглецево-кисневе ядро, наповнене виродженим газом. Власне, ось і сформувався білий карлик. Але його оболонка всі продовжує розширюватися і, нарешті, вона відокремлюється від світила.
Більш того, вже відокремилася оболонка не припиняє збільшуватися і, врешті-решт, перетворюється на . А зірка, як вже було сказано, залишається білим карликом з виродженим газом.

Планетарна туманність Око Бога

Життя світил з високою масою

Еволюція світил з високою масою (від 8 до 10 сонячних) відбувається за тим же сценарієм, як і з середньої. Але у них не встигає утворитися вуглецево-кисневе ядро. Тому як воно стискається і вироджується, а лише потім починає горіти вуглець.
І замість гелієвої спалаху відбувається вуглецева. Її також називають вуглецевої детонацією.
Іноді подібна детонація призводить до вибуху наднової зірки як. А іноді світило еволюціонує в неї без вибуху (при збільшенні температури в надрах газ може не вироджуватися) і продовжує своє життя.

За даними вчених, у є дуже масивні зірки (близько 10 сонячних мас). В результаті того, що вони дуже гарячі, всередині їх ядра гелій починає горіти, а вони не встигають досягти стадії червоного гіганта. Під дією різних факторів і процесів такі світила виробляють важкі елементи. Таким чином відбувається ядерний колапс (руйнування), яке в залежності від ядерної маси може сформувати або нейтронну зірку, або навіть чорну діру.

Еволюція зірок

Можна сказати, що народження і еволюція зірок починається в результаті ядерних реакцій. А також закінчується, коли вони припиняються.

Звичайно, розвиток і тривалість життя зірок різна, так як процеси в них протікають по-різному. Більш того, кінцеві стадії їх еволюції також відрізняються. Так, є певні закономірності, але майбутнє невідомо нікому. Адже, наприклад, при розширенні одного світила, воно може зачепити іншого. Чому б ні? Мабуть, ви зрозуміли, що велику роль грає маса тіла і процеси, що в ньому протікають.

У будь-якому випадку, походження таких різних між собою космічних об’єктів, таких красивих і прекрасних, є одним з чудес . А їх безліч, участь в освіті інших, не менш чудових об’єктів, грає величезну роль в розвитку нашого космосу.

Джерело: