Планети

Діаграма герцшпрунга-рассела та її застосування

Власне кажучи, діаграма Герцшпрунга-Рассела або скорочено діаграма Р-Р має важливе значення в теорії зоряної еволюції. Де колір вказує на зоряну величину або на спектр (світність).
Два вчених – Ейнар Герцшпрунга і Генрі Норріс Расселл, працюючи незалежно один від одного, при вивченні світил виявили залежність між їх светимостью та спектрального класу. По іншому її називають діаграмою розсіювання.

Діаграма Герцшпрунга-Рассела

Головним чином, по осях діаграми показується абсолютна величина або світність, а також спектральний клас, температура або колір.
Що цікаво, зоряні об’єкти розподілені нерівномірно, а за певних областях. Оскільки протягом свого життєвого циклу світила еволюціонують, тим самим змінюючи своє місце розташування на діаграмі.

Ригель (блакитний сверхгигант, одна з найяскравіших зірок)

За оцінкою вчених, більша кількість зірок знаходяться на стадії головної послідовності (остаточно сформувалися). Причому час, який вони проводять на цьому етапі еволюції є найтривалішим в долі зоряних тел.

В результаті, діаграма Герцшпрунга-Рассела дозволяє встановити абсолютну зоряну величину, завдяки якій визначається світність. Більш того, маючи уявлення про видимою та абсолютною величиною, можливо оцінити відстань до світила.

Антарес ( червоний сверхгигант, так само представник найяскравіших зірок)

Отже, діаграма Герцшпрунга-Рассела відображає зоряну еволюцію, властивості .

Джерело: